Historia szkoły
Od około 1550 r., gdy utworzono parafialną szkołę powszechną w Tropiu, dzieci i młozież z Witowic miały możność nauki w tej właśnie szkole. I z tej możliwości korzystały. Bowiem dokumenty słynnego gimnazjum oo. pijarów w miasteczku Podoliniec nad Popradem, w dzisiejszej Słowacji, wymieniają także uczniów z Witowic, a więc uczącychsię wcześniej zapewne przy kościele w Tropiu.
Początek szkoły i trudności
Szkoła Podstawowa w Witowicach Dolnych powstała w 1913 roku, na podstawie szkolnej ustawy rządu austriackiego. Działała najpierw w oficynie dworskiej państwa Brezów. W czasie I wojny światowej nauczycielkami były dwie zakonnice.
W latach 1918-24, z powodu powojennej biedy i braku pomieszczenia, nastąpiła przerwa w działaniu szkoły, a nauczanie, tylko w miesiącach zimowych, prowadził prywatnie nauczyciel Józef Turek.
W roku 1924 przywrócono szkołę publiczną, która działała w wynajętych pomieszczeniach prywatnych.
W 1928 r. z drzewa, które przekazali Brezowie, w wybudowano i oddano do użytku budynek szkolny na równi pod Działami, nad rzeką Łososiną, blisko mostu, na dzisiejszym terenie zalewowym. Do roku szkolnego 1945/6 szkoła była jednoklasowa, prowadzona przez jednego nauczyciela i służyła dla około 100-120 dzieci!.
Nowe trudności szkoły, reorganizacja i rozwój
W związku z budową zapory czchowskiej, która teren szkoły czyniła zalewowym, w roku 1946 ewakuowano ją. Dzieci uczyły się w szkole w Witowicach Górnych i w podworskiej resztkówce.
Dotychczasowy budynek wnet przeniesiono na miejsce obok dzisiejszej szkoły i tam stał – najpierw jako szkoła, a potem w charakterze domu nauczyciela – do roku 2001 r. Uczono w nim wówczas tylko cztery klasy; pozostałe uczyły się w podworskiej resztkówce i w Witowicach Górnych, w opuszczonym budynku pożydowskim.
W 1961 r., za staraniem miejscowego Komitetu Budowy Szkoły, któremu przewodniczył Kazimierz Ciarach w Witowic Górnych jako ówczesny przewodniczący Gminnej Rady Narodowej w Łososinie Dolnej, oraz z funduszów Powiatowej Rady Narodowej w Nowym Sączu, oddano do użytku nowy budynek szkoły, wspólny dla dzieci z Witowic Dolnych i Górnych.
Pod patronatem Świętego Świerada
1 maja 1999 r. szkoła przyjęła Patrona i imię Św. Świerada (zob. na stronie: Patron szkoły) i nawiązała przyjacielski kontakt z podstawową szkołą św. Świerada i Benedykta w mieście Trenczyn nad Wagiem na Słowacji . W ten sposób włączyła się do międzynarodowego Braterstwa Kościołów i Szkół śś. Świerada i Benedykta w Polsce i na Słowacji. Odtąd dzień 1 maja jest uważany za doroczne święto patronalne szkoły.
1 września w tymże roku, na skutek reformy oświaty w Polsce, Szkoła Podstawowa w Witowicach Dolnych zostaje tylko sześcioklasówką (nie licząc klasy zerowej); dotychczasowe klasy VII i VIII stają się klasami pierwszymi i drugimi gimnazjum. Gimnazjum dla młodzieży z Witowic znajduje się w Łososinie Dolnej.
12 marca 2003 r. Na zdjęciu: Marszałek Sejmu RP Janusz Wojciechowski, a obok niego reprezentanci Szkoły im. św. Świerada w Witowicach Dolnych, pp. mgr mgr Maria Stanisławczyk i Małgorzata Osienkiewicz, podczas wystawy fotografii artystycznej Iwony Machowskiej pt. „Tropie – prastary erem św. Świerada”. Wystawa była urządzona w siedzibie Zarządu Głównego PTTK Warszawie. Oficjalnie wystawie patronował ks. Prymasa Polski, kard. Józefa Glemp.