Dnia 29 października 2021 roku uczniowie klas IV- VIII ze Szkoły Podstawowej im. Św. Świerada w Witowicach Dolnych udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Wycieczka została zorganizowana dzięki dofinansowaniu, w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Zwiedzanie stolicy rozpoczęto od Łazienek Królewskich, czyli zespołu pałacowo-ogrodowego założonego w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uczniowie zwiedzili m.in. Pałac na Wyspie, Pałac Myśliwiecki oraz Amfiteatr,. W trakcie spaceru zobaczyli pomniki Fryderyka Chopina, Józefa Piłsudzkiego i Henryka Sienkiewicza . Następnym punktem wycieczki był Pałac Kultury i Nauki, gdzie wszyscy uczestnicy wycieczki wyjechali na 30-ste piętro, aby z tarasu widokowego podziwiać panoramę stolicy. Na koniec udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć współczesną Warszawę. To interaktywne muzeum upamiętnia największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej.
W drugim dniu pobytu uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać Pałac w Wilanowie- rezydencję króla Jana III Sobieskiego oraz przypałacowe ogrody w stylu angielskim i francuskim. Następnie przejechali Traktem Królewskim: m. in. Alejami Ujazdowskimi i Nowym Światem. Ponadto zobaczyli budynki ambasady, Sejmu i Senatu, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa oraz urzędy państwowe. Później wszyscy udali się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie dzięki przewodnikowi każdy poznał historię żołnierzy Batalionu „Zośka”, a wśród nich bohaterów „Kamieni na szaniec”. Kolejnym punktem zwiedzania stolicy była wizyta na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Stamtąd grupa powędrowała na ul. Świętojańską, przy której mieści się Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela, a następnie zwiedziła Rynek Starego Miasta. Potem uczniowie udali się w kierunku Pomnika Małego Powstańca. Byli także świadkami uroczystej zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na koniec drugiego dnia wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernika, które stanowi prawdziwy raj dla miłośników nauki. Dzieci mogły tu odkrywać tajemnice natury, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, wspaniale się przy tym bawiąc.
Trzeci dzień pobytu w Warszawie zaczął się od zwiedzania Zamku Królewskiego. W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. Zwiedzanie zamku umożliwiło nam poznanie kolekcji dzieł sztuki m. in. Marcella Bacciarellego i Bernarda Bellotta, Galerii Lanckorońskich oraz obrazów Rembrandta. Ostatnim punktem wycieczki był Stadion Narodowy, który okazał się „wisienką na torcie”. Wszyscy byli zachwyceni Warszawą.