1 marca 1951r. – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
PAMIĘTAMY!
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych to święto obchodzone w Polsce, upamiętniające bohaterów walki z komunizmem po II wojnie światowej. Jest to dzień dedykowany żołnierzom i członkom różnych organizacji antykomunistycznych, którzy po 1945 roku kontynuowali walkę o niepodległość Polski, często w podziemiu, po opuszczeniu kraju przez wojska radzieckie.
Żołnierze Wyklęci to różnorodna grupa osób: żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, WiN-u (Wojsko Polskie na Kraj), oraz inne organizacje, partyzantki i niepodległościowe grupy, które odmówiły uznania komunistycznego reżimu wprowadzonego w Polsce po wojnie.
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony uchwałą Sejmu RP w 2011 roku i obchodzony jest corocznie 1 marca. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ 1 marca 1951 roku został stracony ostatni partyzant walczący w Lasach Janowskich – gen. August Emil Fieldorf „Nil”. Jest to również symboliczne upamiętnienie wszystkich tych, którzy zginęli lub zostali represjonowani za swoją walkę o wolną Polskę.
Obchody tego dnia skupiają się na uhonorowaniu pamięci żołnierzy i uczczeniu ich bohaterstwa, a także na edukacji historycznej społeczeństwa na temat ich działalności i roli w walce o niepodległość Polski. Pomniki, tablice pamiątkowe, msze święte, konferencje oraz spotkania są organizowane w różnych miejscach w Polsce w celu uczczenia ich dziedzictwa i poświęcenia. Uczniowie naszej szkoły wykonali plakaty upamiętniające to wydarzenie.