Festiwal Nauki

Festiwal Nauki


Dzisiaj odbył się niesamowity Festiwal Nauki, pełen ciekawych doświadczeń fizycznych i chemicznych, które przyciągnęły zarówno młodszych, jak i starszych miłośników nauki! Było to wyjątkowe wydarzenie, które przygotowali uczniowie klasy VIII wraz z p. Małgorzatą Jaśkiewicz. Każdy mógł poczuć się jak prawdziwy naukowiec, odkrywając tajemnice przyrody i nauki. Oto eksperymenty, które mieliśmy okazję zobaczyć:

1. Jak stworzyć tęczę? 🌈

Podczas festiwalu, jednym z najbardziej kolorowych doświadczeń było tworzenie tęczy. Używając jedynie szklanki wody, lusterka i światła słonecznego, uczniowie mogli obserwować, jak promienie światła rozszczepiają się, tworząc piękne, wielobarwne spektrum. To doświadczenie pokazało, jak światło może się załamywać i rozszczepiać, tworząc zjawisko, które możemy podziwiać na niebie po deszczu.

2. Burza śnieżna w słoiku 🌩🌨

Na festiwalu można było także zobaczyć, jak w prosty sposób stworzyć burzę śnieżną w słoiku. Używając wody, oleju i tabletki musującej, uczestnicy mogli obserwować, jak wytwarza się burza śnieżna. Tabletka musująca powodowała tworzenie się bąbelków, imitując wirujący śnieg.

3. Chemiczny wulkan 🌋🗻

Kolejny pokaz to wybuch chemicznego wulkanu. Wykorzystując sodę oczyszczoną, ocet i barwnik spożywczy, uczestnicy mogli zobaczyć, jak dochodzi do intensywnej reakcji chemicznej. Po zmieszaniu składników, wulkan zaczynał „wybuchać”, wyrzucając kolorową pianę, co wzbudziło ogromne emocje i radość wśród widzów.

4. Nurek Kartezjusza

Kolejnym ciekawym eksperymentem był Nurek Kartezjusza. Do jego wykonania potrzebna była plastikowa butelka wypełniona wodą i nurek z plasteliny. Po zanurzeniu plasteliny w wodzie i zamknięciu butelki, uczniowie mogli ściskać butelkę, powodując, że nurek zanurzał się i wynurzał, demonstrując prawa fizyki związane z ciśnieniem i wypornością.

5. Niewidzialny strażak 👨‍🚒

Jednym z bardziej tajemniczych doświadczeń był „Niewidzialny strażak”. Pokaz ten wykorzystywał właściwości dwutlenku węgla. Podczas pokazu, świeczka była gaszona bez bezpośredniego kontaktu, poprzez nalanie niewidzialnego gazu, co pokazało, jak dwutlenek węgla, jako cięższy od powietrza, może skutecznie gasić płomienie.

6. Rakieta 🚀

Nie zabrakło też emocjonujących pokazów z wykorzystaniem rakiety. Cały eksperyment przeprowadzono na otwartym terenie, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Upewniliśmy się, że wszyscy widzowie byli odpowiednio daleko od miejsca startu. Rakieta startowała z imponującą prędkością, unosząc się wysoko w powietrze, ku zachwytowi wszystkich zgromadzonych. Eksperyment ten pokazał, jak efektywnie można wykorzystać reakcje chemiczne do wytworzenia ruchu i jak dynamiczne mogą być efekty spalania w zamkniętej przestrzeni.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami odkrywali tajemnice nauki. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy poczuli magię eksperymentów i zainspirowali się do dalszego zgłębiania wiedzy!

Do zobaczenia na kolejnym Festiwalu Nauki!

Skip to content